Září 2012

Seabiscuit

24. září 2012 v 21:10 | Yu |  Různé hlouposti
Režie: Gary Ross (autor filmu Hunger Games)
Rok: 2003
Hlavní postavy: Johnny Red Pollard (Tobey Maguire), Charles Howard (Jeff Bridges), Tom Smith (Chris Cooper)

Zaprvé... Kdo že je to ten Seabiscuit? Nějaká sušenka z moře? Wtf! Ne, jedná se o koně. Dostihového koně se silným příběhem. Nehodlám sem vypisovat nominace a ocenění, kterých bylo dost, tyhle recenze budou spíš o mých oblíbených věcech, abych vyjádřila svoje pocity a abych to ochotným čtenářům doporučila. Nehodlám psát nic moc, co se ve filmu stalo, ošidila bych vás o to.

K postavám - ten zrzavý mladík, kterého hraje jeden z mých oblíbených herců mi vážně přirostl k srdci. Red měl příjemné dětsví se vzdělanými rodiči, rodinou a koňmi. Pak olé - hospodářská krize, mladík Pollard se vydává do světa jako žokej. Nic se mu nedaří a stane se z něj zahořklý a nešťastný mladý muž. V podstatě to samé byl Seabiscuit, malý koník, v kohoutku sotva 165 cm, kulhal a pískavě dýchal. Lidi ho zničili, byl naštvaný, agresivní a taky - nešťastný. Ale oba dva dostali šanci.
Tyhle dva jsem si oblíbila nejvíc. Ale kupodivu, všechny hlavní postavy jsou mi tu sympatické.

A tenhle film, příběh, byl naplněn přátelstvím, nadějí a uzdravováním duší. Do toho Johnny prohazoval citáty od slavných spisovatelů.
Charaktery tu konečně nejsou ploché, každá postava má povahu, minulost, touhy, pocity a dokáže vám přirůst k srdci.
Malý kůň, velké srdce. Nemá to v nohou, ale v srdci. Neví že je malý, myslí si, že je ten největší.
Víte, každý si myslí, že jsme toho koně našli zlomeného a uzdravili ho. Ale není to pravda. On uzdravil nás.
Všichni, kdo byli zlomení, kterým osud podrazil nohy, tu znovu našli štěstí s tím neobyčejným koněm, který jen potřeboval šanci. Každý z nich potřeboval šanci.
Dostali šanci a dokázali velké věci.
Milovníkovi koní bych doporučila ještě Ruffian, ale narozdíl od něj, tenhle film může v klidu shlédnout i někdo, koho se koně naprosto netýkají. Nejde tam jen o ně. Rozhodně ne.

Další takové jakoby mimochodem věci -
Hudba:
Randy Newman
Kamera:
Naprosto brilantní. Říkám, tohle není profesionální článek, takže jen řeknu že v tom byla duše. Že to vyjadřovalo perfektní náladu a atmosféru a že proto někdo musel mít cit. Určitě se mnou ti z vás, kdo si film pustí, budou souhlasit, přinejmenším u scény s Howardovo synem. Jen pár záběrů dalo dohromady ten krátký příběh a vypadalo to mnohem líp než by vypadalo deset emočních minut.


Quotes:
(Nechtějí se mi překládat, ztratily by svoje kouzlo, určitě to přelouskáte. Kdyby ne, tak se ozvěte.)
Doctor: If he breaks it again, it's possible he could never walk again. 
Red Pollard: He just said it's possible. Well, hell, anything's possible. We've proved that already.
 
Tom Smith: Every horse is good for something. 

Znovu v blogovém světě

22. září 2012 v 21:35 | Yu |  Postřehy ze života
Zdravím vás, lidé co mě znáte už z minulého blogu, nebo dokonce někoho z toho předminulého? A taky lidi, kteří mě vidí poprvé.
Nevím jak často sem budu psát, moc často asi ne. Ale opravdu doufám, že k Vánocům dostanu skenr, protože už jsem tak rok bez něj. A to není ono. Chudáci mé obrázky. (Ne že by si zasloužily něco extra, když nic extra nejsou.)
Skye (odkaz nahoře) mě tu spamovala Alexejem, ale to nevadí, je skvělý a sladký. :>


Asi tolik hudbě. Ale tady vyjímečně shlédněte video, protože je dokonalé.
Za tenhle článek dostanu konečně Děti, takže sem musím ještě něco psát. No, přijde mi blbé, že první článek na blogu bude taková snůška keců a nic zajímavého, ale co naděláte. Aspoň obdivujte ten vzhled, který stejně nevlastním.
To je náhoda, před chvílí jsem poslouchala The second star to the right a teď jsem si všimla, že je Téma týdne "Já věřím na víly! A jo a jo a jo!" což je citace z filmu Peter Pan natočeného roku 2003, který se mi mimochodem moc nelíbil. A ta písnička je z Petra Pana 1953, alias toho od Disney. Náhody jsou príma.